Produse
MotoGP: Lorenzo este noul campion mondial
09 Nov

Publicat de: Motoboom

Ieri s-a decis soarta sezonului 2015 a Campionatului Mondial de Motociclism Viteza, clasa MotoGP, iar lupta a fost intre Valentino Rossi (Italia) si Jorge Lorenzo (Spania), ambii coechipieri la echipa de uzina Yamaha. La 28 de ani, Lorenzo a cucerit pentru a treia oara titlul mondial, dupa ce s-a impus in ultima cursa a sezonului de la Valencia.

Desi a recuperat incredibil dupa ce a plecat de pe ultima pozitie a grilei de start, Valentino Rossi s-a clasat abia pe locul 4, insuficient pentru a castiga titlul mondial. Podiumul a fost completat de Marc Marquez si Dani Pedrosa. Lorenzo a plecat din pole-position si a dus la bun sfarsit o cursa in care nu a fost nevoit sa suporte atacuri din partea lui Marc Marquez, cel care i-a stat in permanenta in spate.

Italianul crede ca a fost o conspiratie a pilotilor spanioli pentru ca acesta sa nu castige titlul mondial. „Sunt lucruri care nu trebuie sa se intample in sport, e foarte urat ce a facut Marquez in ultimele curse. Inca de la Phillip Island a inceput sa ii asigure spatele lui Lorenzo, toata lumea a vazut asta si sper ca e constient. Marquez a fost bodyguardul lui Lorenzo, iar Honda stie ce a facut. Nu am cuvinte sa descriu asta. Singurul lucru pentru care sunt fericit azi este ca s-a vazut clar planul lor”, a declarat Rossi la finalul cursei.

„Sunt extrem de fericit ca am reusit sa castig acest titlu. Am castigat pentru Yamaha si pentru tara mea, Spania. Ii mulţumesc echipei, a facut o treaba foarte buna. Sunt foarte mandru de performanta mea", a spus Jorge Lorenzo dupa victoria de ieri. Lorenzo si-a adjudecat, astfel, al treilea titlu mondial la MotoGP, dupa cele din 2010 si 2012.

Mai jos aveti rezultatul complet al cursei de la Valencia si clasamentul general final al sezonului 2015 de MotoGP: