Produse
Kawasaki Z900 2017, pe podium la Pikes Peak
30 Iun

Publicat de: Motoboom

Un Kawasaki Z900 2017 (motocicletă disponibilă la MotoBoom la un preț de 8.690 euro cu tot cu TVA) pilotat de francezul Bruno Langlois, s-a clasat pe poziția a treia la cea de-a 95-a ediție a legendarei curse de cățărare pe asfalt de la Pikes Peak. Este singurul model din topul primelor cinci poziții de la “categoria grea” care are sub 1000 cmc: pe primele două poziții au fost motocicletele de uzină KTM 1290 Super Duke R, tot un Super Duke R și pe locul patru, iar pe poziția a cincea a terminat germanul Thilo Gunter cu BMW R1200R model 2015.

Primul KTM 1290 Super Duke R care a trecut linia de sosire a fost pilotat de Chris Fillmore, pilot de uzină KTM ce a și stabilit un nou record al cățărării cu un timp de 9 minute, 49.625 sec, cu toate că s-a aflat la prima sa participare pe vârful american. Timpul său este mai bun cu aproape 10 secunde față de precedentul record.

“Scopul a fost acela de a-mi pune numele în cartea de istorie a acestei curse legendare. A fost foarte dificil, pentru că eu am experiență pe circuite închise, unde parcurgi 100 de tururi ce au o lungime de 3-4 km. De data aceasta am făcut numai 4 sau 5 tururi de recunoaștere... e greu, dar îți dă și un sentiment diferit să fii în vârf”, a spus Fillmore.

Primele trei poziții pentru motocicletele de cilindree medie au fost ocupate de americanul Codie Vahlsholtz pe Husqvarna 701 Supermoto, brazilianul Rafael Pascoalin pe Yamaha MT-07 și de Joe Clark (SUA) pe un KTM 690 Duke.